6 Mayıs 2014 Salı

Neden gNewSense?


Ubuntu, Debian tabanlı bir Linux dağıtımı olmak üzere gNewSense, Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Linux dağıtımı, Linux çekirdeği üzerine inşa edilen yazılımların paketlenmesiyle oluşan tam bir işletim sistemi olarak çalışır ve GNU/Linux dünyasına özgü bir terimdir.
Şekil 1.3
     gNewSense'nin yayınlanmasındaki amaç, Ubuntu'nun kullanıcı dostu yapısının getirdiği, özgür olmayan yazılımları desteklenmesi girişimini engellemektir. gNewSense tamamen özgür yazılımlardan oluşan bir GNU/Linux dağıtımı olarak tanımlanmaktadır. gNewSense özgür olmayan yazılımlara karşı bir hareket olarak sesini duyurmayı başarmıştır. gNewSense, Free Software Foundation'ın (Özgür Yazılım Vakfı) kurucusu ve başkanı Richard Stallman tarafından da kullanılmaktadır. Free Software Foundation 1985 yılında Richard Stallman tarafından kurulan bir STK'dır.
Şekil 1.2
     GNU GPL (GNU: GNU Not UNIX - GPL: Genel Kamu Lisansı), özgür yazılım lisansıdır. GPL, yazılımların kaynak kodlarıyla (source code) beraber dağıtılmasının gerekliliğinin sözcülüğünü üstlenmiştir. Üretici firma GPL lisansı ile piyasaya sürdüğü programın kaynak kodlarını erişilebilir sanal bir ortama yüklemekle mükelleftir. Kullanıcı kaynak kodlara erişerek üzerinde değişiklik yapabilir, piyasaya optimize edilmiş haliyle sürebilir ve bu işten para kazanabilir. Tek şart yeni programında GPL lisansına sahip olmasıdır. GPL yazılımları ücretsiz olmak zorunda değildir. GNU GPL lisansına sahip programların özellikleri:
  • Programı sınırsız kullanma özgürlüğü
  • Programın kişisel kullanım amacıyla değiştirilmesi özgürlüğü
  • Programın kopyasını dağıtma özgürlüğü
  • Programı değiştirilmiş halini dağıtma özgürlüğü
     GNU Unix değildir! GNU Unix benzeri bir işletim sistemi olmakla beraber Unix'de bulunan kodları barındırmaz. Linux, UNIX',n PC'ler için optimize edilmiş halidir. UNIX bir işletim sistemi modeli olmakla beraber Linux, işletim sistemi çekirdeği olarak bilinir. GNU projesi etrafında çekirdek tasarımına girişilmiş olup, GNU Hard (GNU Mach) bazı lisans sorunları nedeniyle yarıda kaldı. Linux-libre, Linux çekirdeğine dayalı bir işletim sistemi çekirdeğidir.

     Debian GNU tarafından onaylanmış bir GNU/Linux dağıtımı değildir. Çünkü resmi paketlerin hepsinde özgür yazılım olmasına karşın Debian kendi sunucularında nonfree yazılımları barındırıyor. gNewSense tamamen özgür yazılım barındıran bir işletim sistemidir.

     Yeni başlayan kullanıcılar için freenode ağı her türlü probleme karşı yanıt alınabilecek bir IRC ağıdır. IRC(Internet Relay Chat - İnternet Aktarmalı Sohbet) birden fazla kişinin sanal bir pencere içerisinde (kanal) karşılıklı yazışa bilmesini sağlayan bir iletişim aracıdır. IRC kanallarına bağlanabilmek için mIRC, X-chat gibi programlar kullanılabilir. Harici program kullanarak ağ adı ile yapılan kanal taraması sonucu sanal odaya girilir. Metin tabanlı iletişim söz konusudur. İletişimde kişiler birbirlerini engelleyebilir. Kanal yöneticileri kişi listesinin en üstünde bulunmakla birlikte takma adlarının yanında @ karakteri mevcuttur. Seviyesiz kullanıcıların kanaldan uzaklaştırılması için çalışırlar.

gNewSense OS'un Teknik Özellikleri
IS Ailesi : Unix-IIlike
Kaynak Modeli : Özgür Yazılım
Son Kararlı Sürümü: 3.0
Güncelleme Yöntemi: APT
Paket Yöneticisi: dpkg/Synaptic
Desteklenen İşlemci Mimarileri: x86, MIPS
Çekirdek Türü: Monolitik (LINUX)
Varsayılan Masaüstü GUI: GNOME
Lisans: GNU GPL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder